Про франчайзинг

Про франчайзинг
Що таке франчайзинг?
Переваги франчайзингу
Ринок франчайзингу в Україні
Аналітичний звіт ринку франчайзингу
Франчайзинг

Це підприємницька діяльність, згідно з якою на договірній основі одна сторона (Франчайзер) передає іншій стороні (Франчайзі) за винагороду право використання:

Знаку для товарів і послуг
Фірмового найменування
Послуг і виробництва товарів
Технологічного процесу
Спеціалізованого обладнання
Франшиза

Франшиза – право на роботу в мережі під конкретною ТМ, що включає всі вищезазначені поняття.

Договір комерційної концесії - договір між Франчайзером і Франчайзі, що регламентує використання франшизи.

США – країна, де франчайзинг здобув найбільшу популярність і розповсюдження.

 • США - 80% працює по франчайзингу
 • Європа - 67% працює по франчайзингу
 • Україна - 23% працює по франчайзингу

У світі близько 50 % всіх франчайзингових мереж працюють у сфері торгівлі (заклади фаст-фуд, ресторани, магазини промислових і продовольчих товарів). Франчайзинг у світі найбільш поширений в таких сферах економіки (за даними FRANDATA Corporation):

 • фаст-фуд - близько 20 %
 • роздрібна торгівля – 15 %
 • сфера послуг - близько 12 %
 • автомобільні перевезення та обслуговування – 8 %
 • будівництво – 7 %
Переваги франчайзингу
Для інвестора (Франчайзі)
 • Відомий бренд

  Франчайзі отримує право працювати під відомою ТМ, яка вже завоювала довіру і закріпилася на ринку.
 • Успішна бізнес-концепція

  Франчайзі отримує готовий рецепт успіху бізнесу і репутацію бренду.
 • Досвід

  Франчайзі отримує досвід свого Франчайзера, який у разі самостійної діяльності мав би здобувати сам.
 • Підтримка

  Франчайзі отримує посібник із запуску та ведення бізнесу з детальним описом кожного процесу, а також підтримку Франчайзера на всіх етапах. Мінімізація ризиків Франчайзі дає можливість знизити ризики нового підприємства, зменшити оподаткування та початкові інвестиції.
Переваги франчайзингу для власника (Франчайзера)
 • Додатковий дохід

  Продаж франшизи служить додатковим джерелом доходу для Франчайзера: Франчайзі робить початковий внесок, купуючи повний франчайзинговий пакет, а також додаткові виплати на підтримку послуг, що надаються Франчайзером.
 • Розвиток мережі

  Франчайзинг відкриває можливості побудови та розвитку мережі без істотних власних капіталовкладень, швидкого розвитку на новому ринку і зміцнення своєї репутації на існуючому ринку.
 • Впізнаваність

  Франчайзинг відкриває для споживача можливість більше дізнатися про продукт і послуги. Значно зростає рівень обізнаності потенційних споживачів про торгову марку/бренд та довіри, розширюється географія присутності.
 • Рецепт успіху

  Франчайзер розвиває свою концепцію бізнесу і доводить її прибутковість на прикладі своїх власних підприємств. Він розділяє свій досвід з усіма Франчайзі системи, надаючи їм можливість вести свій бізнес успішно.
 • Звільнення від необхідності оперативного управління

  Коли Франчайзі придбаває франшизу, він все одно залишається незалежним власником бізнесу, зацікавленим в успіху і прибутковості його функціонування. Франчайзі самостійно займається оперативним управлінням і контролем роботи об'єкта.
Ринок франчайзингу в Україні та за кордоном
На даний момент франчайзинг є одним з найбільш перспективних видів бізнесу, що динамічно розвивається на території України.

З метою оцінки даного сегменту ринку і визначення перспективності його розвитку в 2013 році фахівцями компанії Franchise Group було проведено аналіз ринку франчайзингу України та складено реєстр національних і зарубіжних мереж, які розвиваються на території України по франчайзингу.

Не дивлячись на те, що розвиток франчайзингу в Україні стримується цілим рядом факторів, основними з яких є: недосконалість законодавчої бази, відсутність у вітчизняних підприємців досвіду роботи в рамках франчайзингу, несумлінне ставлення до виконання договірних зобов'язань і чужої інтелектуальної власності, низький рівень розвитку банківського кредитування і так далі, щорічно, протягом 5 післякризових років, ринок франчайзингу продовжує рости стрімкими темпами.

Та кількість компаній, які йдуть від франчайзингу, повністю заміщується новими компаніями, які стають повноцінними активними гравцями цього ринку.

Так, в Україні динаміка розвитку франчайзингу за період 2001 - 2015 рр. виглядає наступним чином:
 • Кількість Франчайзерів

 • Приріст (рік до року)

У загальній кількості Франчайзерів, які працюють на території України, 431 компанія активно розширює свої мережі за рахунок відкриття як власних, так і франчайзингових об'єктів і 134 компанії на даному етапі свого розвитку мають тільки власні точки: вони знаходяться в активному пошуку партнера-Франчайзі або зовсім недавно стали гравцем ринку франчайзингу.

Кількість активних Франчайзерів (брендів)
 • Кількість активних Франчайзерів

 • Кількість неактивних Франчайзерів

Структура франчайзингових та власних точок по галузям, серпень 2015 р.
 • Франчайзингові

 • Особисті

Проаналізувавши зарубіжний ринок, можна виділити, що найбільшу експансію за кордоном франчайзинг проявив у сфері громадського харчування та у сфері послуг:

«В цілому, в США частка франчайзингу в загальному обсязі роздрібного товарообігу складає 34 %, в країнах Західної Європи - 5 – 12 %, кількість франчайзингових мереж постійно росте»

Найбільшої популярності франчайзинг досяг в:
Аналітичний звіт

Комерційна служба США і компанія Franchise Group оприлюднили спільний аналітичний звіт «Загальний огляд сектора франчайзингу в Україні і його показники на основі анкетування. Франшизи в Україні стійкі до кризи», який відображає стан і розвиток українського ринку франчайзингу в 2015 році. Даний документ був розроблений спільно Комерційної службою США і компанією Franchise Group за сприяння Асоціації рітейлерів України. Він призначений як для використання на внутрішньому ринку країни, так і для поширення серед франчайзингових компаній Сполучених Штатів.

«Звіт був підготовлений, щоб дати можливість американським франчайзинговими компаніям оцінити український ринок франчайзингу, - розповідає Анатолій Сахно, фахівець у питаннях розвитку торгівлі Комерційної служби США в Україні, - після того, як влітку 2015 року, під час проведення найбільшої міжнародної виставки франшиз International Franchise Expo в Нью-Йорку, ми зіткнулися з низьким рівнем зацікавленості американських Франчайзерів вести бізнес в Україні. Вони пояснювали це військовим конфліктом на Сході країни, економічною кризою, анексією Криму і відсутністю серйозних ринкових даних про український ринок франчайзингу. Поставивши собі за мету надання оперативної і достовірної інформації про розвиток у секторі роздрібної торгівлі та франчайзингового бізнесу України, ми змогли донести до великих Франчайзерів Америки інформацію про привабливість українського ринку в якості платформи для розвитку їх бізнесу, і розвіяти страхи. В результаті ми отримали близько 15 повідомлень про готовність американських франчайзингових компаній виходити на український ринок і продавати тут свої франшизи».

Даний звіт складається з кількох насичених інформаційних розділів, які демонструють картину дивовижної стійкості франчайзингового бізнесу в Україні на тлі серйозних макроекономічних проблем і конфлікту на Сході країни.

20 тисяч франчайзингових торгових точок

річний валовий дохід перевищує $ 1,3 трлн

«Цей документ дає нам цінну інформацію про український сектор франчайзингу, який продовжує своє зростання навіть в найважчі часи історії нашої країни, - коментує Мирослава Козачук, керуючий партнер компанії Franchise Group. - Наведені в звіті цифрові показники франчайзингу в Україні говорять самі за себе: на сьогоднішній день на українському ринку функціонують понад 20 тисяч франчайзингових торгових точок, а їх річний валовий дохід перевищує $ 1,3 трлн. Це доводить, що в Україні дійсно існує ринок франчайзингу, і, незважаючи на негативну економічну ситуацію в останні роки, франчайзинг має суттєвий позитивний вплив на розвиток бізнесу».

Основні тези і висновки, представлені в звіті

1Україна має великий ринок, обсяг якого становить 45 млн.чол., та значний потенціал зростання.

Обсяг ринку 45 млн.чол

2Франчайзинг - затребувана модель торгівлі, що міцно закріпилась в Україні. На сьогодні в Україні функціонують 565 Франчайзерів, 431 з яких - це солідні компанії, що активно розвиваються.

 • Всього Франчайзерів

 • Компанії, що мають Франчайзі

3Навіть коли в 2014 році кількість Франчайзерів (власників бізнесу) скоротилася, в рядах Франчайзі (інвесторів) продовжувалося зростання.

 • Франчайзі (Інвестор)

 • Франчайзери (Власник бізнесу)

4Франчайзинг розглядається як надійний спосіб зниження операційних ризиків і підвищення шансів виживання компаній в довгостроковій перспективі, оскільки через п'ять років роботи з українського ринку йдуть всього лише 8% франчайзингових компаній.

 • Йдуть з ринку

5Зараз на ринку франшиз домінують вітчизняні франшизи. Українські франшизи контролюють 66% ринку. Решта 34% контролюють закордонні франшизи - переважно компанії із Західної та Східної Європи, Китаю, Росії та США.

 • Українські франшизи 66%

 • Інші франшизи 34%

6Більшість опитаних Франчайзі (інвесторів) і операторів роздрібної торгівлі проявляють оптимізм у прогнозах зростання на 2016 рік. У цьому році понад 75% респондентів очікують приросту річного доходу своїх компаній. Їхній оптимізм істотно перевершує прогнози загального економічного зростання країни.

7Здатність України повною мірою реалізувати свій економічний потенціал в сфері франчайзингу залежить, головним чином, від її здатності здійснити економічні та регуляторні реформи, а не тільки від її макроекономічних показників.