Про франчайзинг

Про франчайзинг

Про франчайзинг
Що таке франчайзинг?
Переваги франчайзингу
Ринок франчайзингу в Україні
Аналітичний звіт ринку франчайзингу 2015
Аналітичний звіт ринку франчайзингу 2016
Аналітичний звіт ринку франчайзингу 2017-2018
Анатіличний звіт ринку франчайзингу 2018-2019
Франчайзинг

Це підприємницька діяльність, згідно з якою на договірній основі одна сторона (Франчайзер) передає іншій стороні (Франчайзі) за винагороду право використання:

Знаку для товарів і послуг
Фірмового найменування
Послуг і виробництва товарів
Технологічного процесу
Спеціалізованого обладнання
Франшиза

Франшиза – право на роботу в мережі під конкретною ТМ, що включає всі вищезазначені поняття.

Договір комерційної концесії - договір між Франчайзером і Франчайзі, що регламентує використання франшизи.

США – країна, де франчайзинг здобув найбільшу популярність і розповсюдження.

 • США - 80% працює по франчайзингу
 • Європа - 67% працює по франчайзингу
 • Україна - 23% працює по франчайзингу

У світі близько 50 % всіх франчайзингових мереж працюють у сфері торгівлі (заклади фаст-фуд, ресторани, магазини промислових і продовольчих товарів). Франчайзинг у світі найбільш поширений в таких сферах економіки (за даними FRANDATA Corporation):

 • фаст-фуд - близько 20 %
 • роздрібна торгівля – 15 %
 • сфера послуг - близько 12 %
 • автомобільні перевезення та обслуговування – 8 %
 • будівництво – 7 %
Переваги франчайзингу
Для інвестора (Франчайзі)
 • Відомий бренд

  Франчайзі отримує право працювати під відомою ТМ, яка вже завоювала довіру і закріпилася на ринку.
 • Успішна бізнес-концепція

  Франчайзі отримує готовий рецепт успіху бізнесу і репутацію бренду.
 • Досвід

  Франчайзі отримує досвід свого Франчайзера, який у разі самостійної діяльності мав би здобувати сам.
 • Підтримка

  Франчайзі отримує посібник із запуску та ведення бізнесу з детальним описом кожного процесу, а також підтримку Франчайзера на всіх етапах. Мінімізація ризиків Франчайзі дає можливість знизити ризики нового підприємства, зменшити оподаткування та початкові інвестиції.
Переваги франчайзингу для власника (Франчайзера)
 • Додатковий дохід

  Продаж франшизи служить додатковим джерелом доходу для Франчайзера: Франчайзі робить початковий внесок, купуючи повний франчайзинговий пакет, а також додаткові виплати на підтримку послуг, що надаються Франчайзером.
 • Розвиток мережі

  Франчайзинг відкриває можливості побудови та розвитку мережі без істотних власних капіталовкладень, швидкого розвитку на новому ринку і зміцнення своєї репутації на існуючому ринку.
 • Впізнаваність

  Франчайзинг відкриває для споживача можливість більше дізнатися про продукт і послуги. Значно зростає рівень обізнаності потенційних споживачів про торгову марку/бренд та довіри, розширюється географія присутності.
 • Рецепт успіху

  Франчайзер розвиває свою концепцію бізнесу і доводить її прибутковість на прикладі своїх власних підприємств. Він розділяє свій досвід з усіма Франчайзі системи, надаючи їм можливість вести свій бізнес успішно.
 • Звільнення від необхідності оперативного управління

  Коли Франчайзі придбаває франшизу, він все одно залишається незалежним власником бізнесу, зацікавленим в успіху і прибутковості його функціонування. Франчайзі самостійно займається оперативним управлінням і контролем роботи об'єкта.
Ринок франчайзингу в Україні та за кордоном
На даний момент франчайзинг є одним з найбільш перспективних видів бізнесу, що динамічно розвивається на території України.

З метою оцінки даного сегменту ринку і визначення перспективності його розвитку в 2013 році фахівцями компанії Franchise Group було проведено аналіз ринку франчайзингу України та складено реєстр національних і зарубіжних мереж, які розвиваються на території України по франчайзингу.

Не дивлячись на те, що розвиток франчайзингу в Україні стримується цілим рядом факторів, основними з яких є: недосконалість законодавчої бази, відсутність у вітчизняних підприємців досвіду роботи в рамках франчайзингу, несумлінне ставлення до виконання договірних зобов'язань і чужої інтелектуальної власності, низький рівень розвитку банківського кредитування і так далі, щорічно, протягом 5 післякризових років, ринок франчайзингу продовжує рости стрімкими темпами.

Та кількість компаній, які йдуть від франчайзингу, повністю заміщується новими компаніями, які стають повноцінними активними гравцями цього ринку.

Так, в Україні динаміка розвитку франчайзингу за період 2001 - 2015 рр. виглядає наступним чином:
 • Кількість Франчайзерів

 • Приріст (рік до року)

У загальній кількості Франчайзерів, які працюють на території України, 431 компанія активно розширює свої мережі за рахунок відкриття як власних, так і франчайзингових об'єктів і 134 компанії на даному етапі свого розвитку мають тільки власні точки: вони знаходяться в активному пошуку партнера-Франчайзі або зовсім недавно стали гравцем ринку франчайзингу.

Кількість активних Франчайзерів (брендів)
 • Кількість активних Франчайзерів

 • Кількість неактивних Франчайзерів

Структура франчайзингових та власних точок по галузям, серпень 2015 р.
 • Франчайзингові

 • Особисті

Проаналізувавши зарубіжний ринок, можна виділити, що найбільшу експансію за кордоном франчайзинг проявив у сфері громадського харчування та у сфері послуг:

«В цілому, в США частка франчайзингу в загальному обсязі роздрібного товарообігу складає 34 %, в країнах Західної Європи - 5 – 12 %, кількість франчайзингових мереж постійно росте»

Найбільшої популярності франчайзинг досяг в:
Аналітичний звіт

Комерційна служба США і компанія Franchise Group оприлюднили спільний аналітичний звіт «Загальний огляд сектора франчайзингу в Україні і його показники на основі анкетування. Франшизи в Україні стійкі до кризи», який відображає стан і розвиток українського ринку франчайзингу в 2015 році. Даний документ був розроблений спільно Комерційної службою США і компанією Franchise Group за сприяння Асоціації рітейлерів України. Він призначений як для використання на внутрішньому ринку країни, так і для поширення серед франчайзингових компаній Сполучених Штатів.

«Звіт був підготовлений, щоб дати можливість американським франчайзинговими компаніям оцінити український ринок франчайзингу, - розповідає Анатолій Сахно, фахівець у питаннях розвитку торгівлі Комерційної служби США в Україні, - після того, як влітку 2015 року, під час проведення найбільшої міжнародної виставки франшиз International Franchise Expo в Нью-Йорку, ми зіткнулися з низьким рівнем зацікавленості американських Франчайзерів вести бізнес в Україні. Вони пояснювали це військовим конфліктом на Сході країни, економічною кризою, анексією Криму і відсутністю серйозних ринкових даних про український ринок франчайзингу. Поставивши собі за мету надання оперативної і достовірної інформації про розвиток у секторі роздрібної торгівлі та франчайзингового бізнесу України, ми змогли донести до великих Франчайзерів Америки інформацію про привабливість українського ринку в якості платформи для розвитку їх бізнесу, і розвіяти страхи. В результаті ми отримали близько 15 повідомлень про готовність американських франчайзингових компаній виходити на український ринок і продавати тут свої франшизи».

Даний звіт складається з кількох насичених інформаційних розділів, які демонструють картину дивовижної стійкості франчайзингового бізнесу в Україні на тлі серйозних макроекономічних проблем і конфлікту на Сході країни.

20 тисяч франчайзингових торгових точок

річний валовий дохід перевищує $ 1,3 трлн

«Цей документ дає нам цінну інформацію про український сектор франчайзингу, який продовжує своє зростання навіть в найважчі часи історії нашої країни, - коментує Мирослава Козачук, керуючий партнер компанії Franchise Group. - Наведені в звіті цифрові показники франчайзингу в Україні говорять самі за себе: на сьогоднішній день на українському ринку функціонують понад 20 тисяч франчайзингових торгових точок, а їх річний валовий дохід перевищує $ 1,3 трлн. Це доводить, що в Україні дійсно існує ринок франчайзингу, і, незважаючи на негативну економічну ситуацію в останні роки, франчайзинг має суттєвий позитивний вплив на розвиток бізнесу».

Основні тези і висновки, представлені в звіті

1Україна має великий ринок, обсяг якого становить 45 млн.чол., та значний потенціал зростання.

Обсяг ринку 45 млн.чол

2Франчайзинг - затребувана модель торгівлі, що міцно закріпилась в Україні. На сьогодні в Україні функціонують 565 Франчайзерів, 431 з яких - це солідні компанії, що активно розвиваються.

 • Всього Франчайзерів

 • Компанії, що мають Франчайзі

3Навіть коли в 2014 році кількість Франчайзерів (власників бізнесу) скоротилася, в рядах Франчайзі (інвесторів) продовжувалося зростання.

 • Франчайзі (Інвестор)

 • Франчайзери (Власник бізнесу)

4Франчайзинг розглядається як надійний спосіб зниження операційних ризиків і підвищення шансів виживання компаній в довгостроковій перспективі, оскільки через п'ять років роботи з українського ринку йдуть всього лише 8% франчайзингових компаній.

 • Йдуть з ринку

5Зараз на ринку франшиз домінують вітчизняні франшизи. Українські франшизи контролюють 66% ринку. Решта 34% контролюють закордонні франшизи - переважно компанії із Західної та Східної Європи, Китаю, Росії та США.

 • Українські франшизи 66%

 • Інші франшизи 34%

6Більшість опитаних Франчайзі (інвесторів) і операторів роздрібної торгівлі проявляють оптимізм у прогнозах зростання на 2016 рік. У цьому році понад 75% респондентів очікують приросту річного доходу своїх компаній. Їхній оптимізм істотно перевершує прогнози загального економічного зростання країни.

7Здатність України повною мірою реалізувати свій економічний потенціал в сфері франчайзингу залежить, головним чином, від її здатності здійснити економічні та регуляторні реформи, а не тільки від її макроекономічних показників.

Аналітичний звіт

Українська консалтингова компанія «Franchise Group» за підтримки Комерційної служби США оприлюднила щорічний аналітичний звіт «Тенденції українського ринку франчайзингу. Загальний огляд сектору франчайзингу та його показники на основі анкетування», який відображає стан і розвиток українського ринку франчайзингу в 2016 році.

Даний документ був створений з метою надання структурованої актуальної інформації для всіх учасників вітчизняного ринку франчайзингу, в тому числі і для американських франчайзингових компаній, які працюють на ринку України або планують на нього вийти найближчим часом.

«Наведені в даному звіті цифрові показники франчайзингу в Україні говорять самі за себе, і це доводить, що в Україні дійсно існує ринок франчайзингу, і, незважаючи на негативну економічну ситуацію в останні роки, франчайзинг має суттєвий позитивний вплив на розвиток бізнесу. Крім того, стійкість франчайзингу в Україні останнім часом демонструє, що українські бізнесмени, як правило, знаходять способи повернути негативні зовнішні фактори в свою користь»- коментує Мирослава Козачук, Керуючий партнер «Franchise Group».

Дані, які послужили основою нинішнього звіту, отримані в результаті дослідження, проведеного компанією «Franchise Group», спільно з Асоціацією рітейлерів України, а також Торгово-промисловою палатою України, Дніпропетровській, Хмельницькій та Волинській Торгово-Промисловими палатами. Розділ, присвячений аналізу франчайзингового ринку, був складений на підставі опитування всіх франчайзингових підприємств України (461 компанія), які відповіли на 38 запитань про результати своєї діяльності за минулий рік та своїх прогнозах, планах на майбутнє.

«Ми прогнозуємо, що наступним етапом розвитку українського ринку франчайзингу буде перенесення центру уваги на малі і середні підприємства. Сьогодні багато малих та середніх підприємців ще не знають про переваги франчайзингу. З метою підвищення інформованості цих компаній ми розвиваємо проект «Перша Школа франчайзингу». Мета цього проекту - поширення інформації про основні елементи франчайзингу та формування культури використання франчайзингу для досягнення ефекту економії на масштабах в українських компаніях, як в нашій країні, так і за кордоном »- говорить Мирослава Козачук.

Основні тези і висновки, представлені в звіті

1Франчайзингова модель ведення бізнесу досить обґрунтовано вважається найнадійнішою бізнес-моделлю. В результаті опитування було виявлено, що в Україні в 2016 році франшизу продавали 461 компанія. 63% цих франшиз належать українським компаніям, які працюють на ринку більше 3-х років. Кількість франчайзингових компаній скоротилася, в порівнянні з 2014 роком (565 компаній), що свідчить про відхід дрібних і «фейкових» франшиз з ринку і стійкості великих компаній.

 • Кількість франчайзерів

2У 2016 році серед усіх франчайзингових підприємств на ринку України продовжували лідирувати франшизи українського походження (63%).

 • Українські

 • Міжнародні

3Результати комерційної діяльності за 2016 рік демонструють стійкість франчайзингових операторів роздрібної торгівлі.

4Зросла конкуренція між українськими і зарубіжними рітейлерами, так само як і виріс попит на альтернативні, більш дешеві, ресурси. Проте, збільшення числа респондентів, які повідомили про підвищення доходів в 2016 році, в порівнянні з 2015 роком (71% в 2016 році проти 45% в 2015 році), вказує на поступову стабілізацію ситуації і ринкової економіки в цілому.

Аналітичний звіт 2017 - 2018
Основні тези і висновки, представлені в звіті

1Динаміка кількості франчайзерів в Україні, 2001 - 2018

 • В даний час ринок франчайзингу переживає якісне зростання системних франшиз;
 • У 2017 спостерігалося падіння через відхід з ринку «фейковий» франшиз;
 • До кінця 2018 року планується вихід 2–міжнародних франшиз в Україні.
 • Кількість франчайзерів

2Кількість власних та франчайзингових об'єктів франчайзингових компаній, 2015-2017

 • Тенденція розвитку і запуску франчайзингу в мережах за останні 3 роки не змінилася;
 • В середньому компанії, які продають франшизи мають 25% своїх власних об'єктів, всі інші об'єкти розвиваються за рахунок франшизи;
 • За останній рік набагато більше франчайзингових компаній стали оформляти угоди продажу договором франчайзингу.
 • Особисті

 • Франчайзингові

3Кількість власних та франчайзингових об'єктів в розрізі галузей, 2015-2017

 • Вже 3-й рік потому 1-е місце в кількісному складі займають послуги;
 • Найбільше зараз створюються і розвиваються послуги в логістичній, дитячій та б'юті сферах;
 • Рітейл як і раніше почувається не дуже активно через великий інвестиційний вхід;
 • Громадське харчування стабільно розвивається в лідируючих напрямках.
 • Громадське харчування

 • Рітейл

 • Споживчі послуги

4Порівняльна характеристика по галузях: власні і франчайзингові об'єкти, 2016-2017

 • Особисті

 • Франчайзингові

5Походження франчайзингових брендів, 2015-2017

 • На ринку України ще дуже багато можливостей і сфер, які не зайняті;
 • Сьогодні значну частку ринку в кількості франчайзингових об'єктів займають міжнародні компанії, маючи доступ до дешевих ресурсів;
 • Українські компанії з кожним роком забирають 7% від їх частки за рахунок ціноутворення і дешевої найманої сили.
 • Іноземні

 • Українські

 • Ринок активно розвивається в системному підході до формування франшиз;
 • Компанії впроваджують франчайзинг як стратегію, цілеспрямовано розробляючи формати франшиз;
 • На ринку праці з'являються посади «менеджер по франчайзингу».
Наявність власного відділу франчайзингу, 2016-2017
 • Да

 • Нет

Пропоновані формати франшизи, 2016-2017
 • Два та більше

 • Один

Якщо Ваша компанія розвивається чи розвивалась по франчайзингу - заповніть, будь ласка, форму, яка знаходиться за посиланням, і ми врахуємо ваші показники в наступному звіті.

Аналітичний звіт 2019
Основні тези і висновки, представлені в звіті

1Динаміка кількості франчайзерів в Україні, 2001 - 2019

 • Станом на середину 2019-го року спостерігається ріст ринку франчайзингу: +18% відносно аналогічного періоду в минулому році;
 • Окрім того, збільшилась кількість світових брендів-франчайзерів, зацікавлених у розвитку на ринку України.
 • Кількість франчайзерів

2Кількість власних та франчайзингових об'єктів франчайзингових компаній, 2016-2018

 • Змінилась тенденція розвитку і запуску франчайзингу в мережах;
 • Відсоток власних об'єктів зменшився з 26% до 21% відносно попереднього періоду, а франчайзингових – навпаки – виріс із 74% до 79% відповідно;
 • Абсолютна кількість франчайзингових об'єктів за рік збільшилась на 7 626 одиниць.
 • Особисті

 • Франчайзингові

3Кількість власних та франчайзингових об'єктів в розрізі галузей, 2016-2018

 • Суттєво збільшилась кількість франшиз серед послуг та рітейлу;
 • Активно розвиваються послуги в сферах освіти, спорту й логістики;
 • ітейл продуктовий значно виріс за рахунок формату «магазин біля дому», непродуктовий рітейл розвивається стабільно спокійно;
 • Громадське харчування вперше за останні роки продемонструвало спад на 16% (913 закритих об’єктів).
 • Громадське харчування

 • Рітейл

 • Споживчі послуги

4Порівняльна характеристика по галузях: власні і франчайзингові об'єкти, 2017-2018

 • Особисті

 • Франчайзингові

5Походження франчайзингових брендів, 2017-2018

 • Доля українських франшиз продовжує стабільно збільшуватись, що свідчить про розвиток саме українського франчайзингу;
 • Тим не менше, саме розвиток ринку привернув увагу більшої кількості міжнародних гравців;
 • Крім того, варто враховувати, що міжнародні бренди, як правило, шукають 1-3 партнерів на всю країну з метою побудування мережі за рахунок локальних гравців.
 • Іноземні

 • Українські

 • Ринок активно розвивається в системному підході до формування франшиз;
 • Компанії впроваджують франчайзинг як стратегію, цілеспрямовано розробляючи формати франшиз;
 • На ринку праці з'являються посади «менеджер по франчайзингу».
Наявність власного відділу франчайзингу, 2016-2017
 • Так

 • Нi

Пропоновані формати франшизи, 2016-2017
 • Два та більше

 • Один

 • Немає інформації

Якщо Ваша компанія розвивається чи розвивалась по франчайзингу - заповніть, будь ласка, форму, яка знаходиться за посиланням, і ми врахуємо ваші показники в наступному звіті.