Мирослава Козачук: Україна буде найбільш франчайзинговою країною Європи

Мирослава Козачук: Україна буде найбільш франчайзинговою країною Європи

Мирослава Козачук: Україна буде найбільш франчайзинговою країною Європи

18.10.2018

Мирослава Козачук, співвласник і керуючий партнер компанії Franchise Group, не тільки добре знає ринок франчайзингу в Україні, а й вірить в його перспективу. У своєму інтерв'ю в рамках проекту FranchiThink2018 вона поділилася прогнозами розвитку ринку і підкріпила свій незмінний оптимізм цифрами. Про успішних галузях українського франчайзингу, тенденції і нововведення читайте далі.

Ви почали свою діяльність в 2007 році, коли ринок франчайзингу в Україні тільки зароджувався. Минуло трохи більше 10 років. Які зміни можете відзначити за цей період?

Franchise Group почала свою діяльність в 2012 році як компанія, яка почала ростити цей ринок. Я особисто займаюся франчайзингом з 2008 року, деякі члени команди - з 2007-го, тому досвід нашої команди в цій сфері становить вже 10 років.

Головна відмінність - між тоді і сьогодні - це наявність ринку франчайзингу та розуміння поведінкових характеристик компаній, які йдуть у франчайзинг. З'явилося розуміння культури ведення бізнесу по франчайзингу. Франчайзинг з слова на "ф" переріс в окремий напрямок бізнесу. За останні 5 років ми змогли побудувати національні франчайзингові мережі ряду клієнтів, у яких 5 років тому було 20 000 тис. доларів в кишені, а зараз 300 об'єктів по всій країні. Якщо раніше, коли ми тільки починали, ми нав'язувалися компаніям, щоб розповісти про франчайзинг і запропонувати їм розвиток в цій сфері, то сьогодні вибудовуємо свої графіки на місяці вперед, так як на цей ринок є величезний попит. 

Існує велика різниця між тим, що було тоді, і тим, що відбувається сьогодні, у бізнеса зараз є асоціації з франчайзингом. Якби ви 10 років тому запитали аудиторії, що або кого вона знає по франчайзингу, то відповідь була б одна: MacDonalds. Зараз я пишаюся тим, що, розповідаючи про кейси франчайзингу, привожу приклади українського бізнесу. Більш того, це проекти, які ми робили з нуля, і ми знаємо, як це. Сьогодні сформувалися сфери. Якщо раніше було розуміння, що у франчайзингу є тільки фуд, то зараз це повноцінні фуд, ритейл, послуги. Вони діляться на ще ряд підкатегорій. Але сам факт, що сьогодні працює близько 450 компаній-франчайзерів, говорить про ринок, а не про поодинокі випадки продажу франшиз.

3.jpg

Які перспективи у ресторанного і готельного франчайзингу в Україні? Як цей ринок розвивається в порівнянні з іншими країнами?

Ресторанний ринок у франчайзингу дуже активний і займає дуже велику частку з точки зору наявності компаній-франчайзерів, але 3-є місце після послуг та рітейлу по відкриттю саме франчайзингових об'єктів. Це пов'язано з досить великими інвестиціями, але найбільше з наявністю, точніше, нестачею хороших локацій. Цю тенденцію ми спостерігаємо останні три роки. До цього моменту ринок фуду дуже активно ріс. В даний час не можна сказати, що він переповнений. Переповнені міста-мільйонники. Наприклад, в одному з них знаходяться 70 об'єктів однієї з найбільших франчайзингових мереж України. Це говорить про те, що для франчайзингових компаній зараз стоїть серйозний виклик - потрібні нові формати франшиз, які будуть зручні і локалізовані в регіонах.

Якщо говорити про інші країни, то я б сказала, що ми йдемо в ногу. Іноді навіть більше ніж. З одного боку, це здається дивним, але з іншого - якщо оцінювати нас як країну, в якій франчайзинг існує як ринок останні 5 років, то ми йдемо неймовірними темпами. Я дуже люблю цифри, і в даному випадку вони говорять самі за себе. Україна: 5 років, нехай навіть 10, 450 франшиз; США, з 1960 року, року створення IFA, близько 2800 франчайзерів. 58 років і 5 ?! Думаю, кожен зробить висновки сам! Але я дуже вірю в Україну, в наших клієнтів і в мегакруті проекти і просто впевнена, що колись наша країна буде найбільш франчайзинговою в Європі. Це місія моєї компанії і моя особисто.

4.jpg

Українці сьогодні готові інвестувати в ресторанний і готельний бізнес? Або варто шукати закордонних інвесторів?

Однозначно так. Ми отримуємо близько 200 запитів в місяць на покупку франшизи. З них 50% - це запити в сфері фуд. Немає проблем із запитами на покупку. Є величезне питання з наявністю локацій і ціною оренди. Франчайзинг дуже вплинув на ринок нерухомості в країні, особливо в Києві, Дніпрі, Одесі. Коли орендодавець розуміє, що до нього приходять з приводу одного і того ж об'єкта, і усвідомлює, що той підходить найкраще, він легко може підвищити ціну оренди в два рази (з 30 на 60), адже франчайзі потрібно це місце. Той, хто отримає можливість вибирати локації, матиме головний ресурс у розвитку франчайзингу.

З приводу іноземних інвесторів - це індивідуальне питання до власників франчайзингових компаній. Оскільки це залежить від стратегії розвитку франчайзингу та його кінцевої мети. Але те, що попит є і на інвестування на території України, і на покупку наших франшиз за кордон, - це факт.

6149.jpg

Чи є статистика вікової та фінансової характеристик підприємців, які починають бізнес по франчайзингу? Це зазвичай новачки або підприємці з досвідом?

Однозначно їх всіх не можна поставити в один ряд. Вони різні. Але це точно дуже амбітні люди віком від 25 до 45, підприємці за своєю суттю, які дивляться на світ «очима архітектора». Вони українці, але знають і хочуть працювати в Європі і США. Вони ще не розуміють як, але точно хочуть. І це ключова їх відмінність від тих, хто купує франшизи. Вони міняють колосальний ризик на шанс побудови мережі або на можливість бути успішним. Відповідальність за цей ризик - ключова відмінність тих, хто сьогодні володіє великими франчайзинговими мережами, і тих, хто поки володіє однією-двома точками, але має величезне бажання і амбіції. Цього достатньо, перевірено не один раз. Іноді після першої зустрічі можна сказати, вийде чи ні. За весь час я помилялася кілька разів з сотень.

Яких змін на ринку чекати в найближчі кілька років? В який бізнес вкладатимуть кошти інвестори / франчайзі?

Головним нововведенням стане зняття обмежень ринків. З області «ми земляни і працюємо по всьому світу». Якщо зараз всього 10-15 українських компаній працює в 5-7 країнах Європи і СНД, то через три роки їх буде 100, а може, більше. У нас в планах - вивести близько 40 проектів на інші ринки, тобто глобалізація українських франшиз.

Якщо говорити про Україну, то сподіваюся, буде прийнятий закон про франчайзинг, про інтелектуальну власність, і слова «культура франчайзингових відносин» будуть на рівні сходити поїсти.

Повинен себе показати український ритейл. Це питання великих інвестицій. І в ньому дуже велика перспектива.

Нарівні з цим точно покращиться якість українських франшиз як бізнес-моделей. Найближчим часом на ринок планують вийти ряд міжнародних компаній, і це лише один з факторів, які будуть стимулювати розвиток технологічності і конкурування франшизами, а не цінами і доступом до певних ресурсів.


Джерелоhttp://franchithink.com/miroslava-kozachuk-ukraina-budet-samoj-franchajzingovoj-stranoj-evropy/

Назад

Бажаєте отримувати свіжі новини?

Відправте нам свою електронну адресу