Солодкі експерименти: як український бренд LOL & POP виходив на нові ринки

Солодкі експерименти: як український бренд LOL & POP виходив на нові ринки

Солодкі експерименти: як український бренд LOL & POP виходив на нові ринки

Солодкі експерименти: як український бренд LOL & POP виходив на нові ринки

11.05.2018

Олена разом з чоловіком Дмитром Пантюхіним розвиває марку солодощів ручної роботи LOL & POP. За п'ять років розвитку бренду карамельні цукерки, маршмеллоу, ірис, желейні цукерки і інша продукція стали продаватися в мережах Еколавка, Good Wine, Антошка, WineTime і невеликих кав'ярнях по всій Україні.


14039906_10154422282679522_6789727592211675354_n-810x539.jpg

Бізнес-модель передбачає відкриття роздрібного магазину разом з виробництвом. Особливістю цукерок є те, що вони все виробляються вручну і з натуральних інгредієнтів.
В Україні у LOL & POP є дві торгові точки: в Києві - власна та в Запоріжжі - франчайзингова. Також продукцію бренду можна купити в інтернеті: продажу через фірмовий сайт формують третина товарообігу. За один візит в роздрібному магазині відвідувачі в середньому залишають близько 250 грн.

DSC_0123.png

Стратегія LOL & POP передбачала вихід на ринки інших країн, і в 2015 році Олена з Дмитром відкрили власний магазин з виробництвом в Польщі. На той момент вони встигли "набити руку" і були впевнені в успіху.

Про міжнародний досвід:

Першою метою для виходу на новий ринок була Польща. Власники прийняли рішення переїхати після численних франчайзингових звернень з боку Європи для того щоб самостійно зрозуміти, як працює бізнес в іншій країні, які документи необхідні, які умови та особливості.

Польща

З першою проблемою з якою зіткнулися власники - це затягнутий процес відкриття і пошук команди.

Коли вони знайшли локацію і зібрали команду, процес пішов досить успішно: дивитися на те, як виготовляється карамель ручної роботи, приїжджали школярі в рамках екскурсій, популярною стала послуга проведення дитячих днів народження в сімейній мануфактурі. Також серед місцевих компаній були ті, хто почали замовляти індивідуальні цукерки.

Продукцію LOL & POP брали для продажу дитячі ігрові кімнати та центри. Майстер-класи відрізнялися тим, що кожна дитина могла зробити свою цукерку, а карамельє детально розповідали про кожен крок виробництва.

10350611_10152657648294522_4975782928508382973_n.jpg

Що пішло не так?

Підприємці зіткнулися з низкою проблем про які варто знати і пам'ятати, виходячи на новий ринок:

1) Реєстрація компанії

При реєстрації компанії краще скористатися послугами, які пропонують місцеві компанії. У них більше досвіду і менше ймовірність помилки. Послугами української компанії-посередника, яка допомагала з реєстрацією LOL & POP бізнесмени залишилися незадоволені, хоча вибрали одну з найпопулярніших фірм.

2) Персонал

Пошук відповідного і кваліфікованого персоналу - це завжди дуже тривалий і складний процес. "Ми думали, що знайдемо відповідальну людину. Я намагалася домовитися з претендентами про відсоток, який би мотивував їх, але вони не хотіли так працювати і брати на себе відповідальність ", - говорить Олена. 

3) Підрядники

У Польщі є свої особливості ведення бізнесу і безліч зволікань виникають через підрядників. Підприємці могли привезти необхідне обладнання з України, але поляки пообіцяли впоратися швидше. В результаті робота розтягнулася на 1,5 місяці замість обіцяних 14 днів і кінцевий результат мав безліч недоліків, які підрядники виправляли з дуже великими тяганиною і небажанням.

4) Тонкощі оренди

Умови договору оренди в Європі передбачають, що він укладається мінімум на півтора року, але, як правило, орендодавець надає перевагу терміну оренди від 3 до 5 років. Також варто дуже уважно вичитувати договір, особливо штрафні санкції за дострокове розірвання договору. Договір, який був у LOL & POP припускав, що повідомити про рішення з'їхати підприємці повинні були за півроку, хоча зазвичай там вказується три місяці.

Правила оренди також припускають повернення приміщень в початковому вигляді. Стіни повинні бути пофарбовані, усі дірки замазані, підлогу вичищений і т. п. Для цього по суті доводиться робити ще один ремонт.

5) Дорожче життя і туга за батьківщиною

Незважаючи на те, що бізнес в Польщі не був збитковим, витрати на життя української сім'ї були вище, ніж в Україні: доводилося орендувати квартиру, оплачувати дорогий дитячий сад, комунальні платежі та інші побутові витрати.

04fa22255f7fccd488034bab8c1f1f07.jpg


Болгарія


Після запуску виробництва в Кракові, Олена Токар продала франшизу в Ізраїль і Болгарію. У Болгарії франчайзинговий об'єкт відкрив колишній співвітчизник. Вибір локації, оренда і юридичне оформлення на місці вирішували партнери, грунтуючись на досвіді, який був у LOL & POP в Польщі. Але свої тонкощі є у кожного з ринків. Наприклад, в Болгарії теж зустрілися непередбачені «підводні камені»:


1) Любителі фастфуду.

Особливість ринку - гастрономічні пристрасті болгар: вони приділяють дуже мало уваги якості продукції і охоче купують фастфуд. "Спочатку нашому франчайзі було складно пояснити, чому наші цукерки коштують дорожче, ніж в супермаркеті. Їх не сильно хвилює ризик виникнення алергічної реакції, цукерки, які фарбують язик - вони мало дивляться на упаковку і на склад . Не все, звичайно, але багато.", - говорить Олена Токар.

2) Вологий клімат.

Через вологость партнеру довелося докласти багато зусиль, щоб цукерки з карамелі не зліплювались і не псувалися.

3) Юридичні зволікання.

Ще однією перешкодою стало оформлення документів. Партнер зареєструвався, але не міг продавати цукерки ніде поза магазином без спеціального дозволу. Це особливість саме болгарського ринку. Так як в Польщі додаткового дозволу для цього не було потрібно.


Ізраїль


В Ізраїлі точку також відкрив українець, який виїхав туди жити. Після двох років перебування в Ізраїлі, партнер вирішив, що хоче повернутися, і продав бізнес місцевому бізнесмену.

Особливості, з яким він зіткнувся на місцевому ринку:

1) Монополізований ринок.

Щоб там успішно розвиватися, потрібні багаторічні зв'язки, яких не було. Люди знають один одного дуже довго і важко приймають чужинців. "Тому точка входу - ти сам і ті люди, які з тобою приїхали", - розповідає підприємниця. Якщо в одному сегменті працюють дві компанії, то третій там робити нічого.

2) Місцеві переваги.

Більшою популярністю, на відміну від України, тут користується маршмеллоу, а не карамель

3) Невеликий дохід.

Вирішальним фактором став і дохід: серед всіх особливостей ринку підприємець там отримував такої невеликий прибуток, що влаштувавшись офіційно на роботу, він отримував би таку ж зарплату.

4) Місцеві жителі не поспішають

Ізраїль неквапливий в плані спілкування і ділового листування - люди можуть місяць відповідати на листи.


image.jpg

Підсумки:

Виходячи на ринок іншої країни, бізнесменові варто розуміти і пам'ятати, що ніхто його особливо не чекає, яким би унікальним не був його товар. Довіра і позиції на ринку необхідно буде завойовувати. Потрібно бути готовим до того, що навіть скрупульозно вибудувана бізнес-модель, може не спрацювати в іншій країні, а гастрономічні пристрасті населення можуть відрізнятися. В юридичних тонкощах краще місцевих компаній ніхто не розбереться.


Франшиза: https://franchisegroup.com.ua/catalog-franchise/trading/lol-pop/

Джерело:  https://rau.ua/experience/istorii-kompanij/sladkie-eksperimenty-lol-pop/Назад

Бажаєте отримувати свіжі новини?

Відправте нам свою електронну адресу