Як група підприємців наважилась створити бізнес майбутнього та впевнено будують мережу?

Як група підприємців наважилась створити бізнес майбутнього та впевнено будують мережу?

Як група підприємців наважилась створити бізнес майбутнього та впевнено будують мережу?

22.11.2018

Blitz – це оператор мережі швидких зарядних станцій для електромобілів. Поки інші чекають піку популярності електромобілів, група бізнесменів почала створювати мережу за допомогою власних інвестицій: компанія знайшла постачальників обладнання і IТ-систем і готова далі розширювати мережу. Справа за малим – інвестиціями. Як буде рости цей ринок, скільки коштує така франшиза, коли окупиться і як працюють такі станції розповів RAU генеральний директор BLITZ Partners Віталій Єрмаков в межах спільного проекту з Franchise Group.

FG-BIG-2.jpg

Захоплення стало бізнесом


– Розкажіть докладніше про проект.

– Ми – група ентузіастів, яка розвиває мережу зарядних станцій для електромобілів. Стартували з Києва, тому що в столиці зосереджена половина всіх електромобілів в країні. Ми створюємо інфраструктуру, яка дозволяє заряджати автомобіль за максимально короткий час. 

Є повільні зарядні станції і швидкі. Наприклад, Nissan Leaf на повільній зарядній станції може заряджатися чотири години, на швидкій йому досить півгодини. Тому ми фокусуємося на швидких зарядних станціях.

– Чому вибрали цей бізнес?

– Ринок послуг для електромобілів досить молодий: два роки тому ще не було нічого. Ми стали першими, хто серйозно взявся за послугу швидкої зарядки. Зараз автомобільні виробники переносять фокус з дизельних авто на електромобілі. Офіційним продажем електрокарів в Україні займаються тільки чотири компанії, але, за нашими прогнозами, в найближчі роки ринок чекає бум продажів такої техніки. 

Для неї потрібна інфраструктура. Ми побачили цю нішу. Довгий час розробляли концепцію, вибирали: фокусуватися на недорогих станціях або на швидких, але зовсім не дешевих. 

Вартість складає, відповідно 3500 проти 35 000 євро. Провели ряд досліджень і зрозуміли, що вибираємо швидкі електростанції, оскільки навіть незважаючи на великі інвестиції, вони в підсумку швидше окупаються.

– За рахунок чого так швидко зростає ринок?

– Економія в два рази в порівнянні з бензиновими авто. Найпопулярнішому у нас електромобілю Nissan Leaf щоб проїхати 100 кілометрів, потрібно витратити 14-16 кіловат (на швидкій станції це обійдеться близько 112 грн), для авто з бензиновим мотором в міському режимі з урахуванням витрат 8-9 літрів бензину – це 250 грн. А в пробках електромобілі взагалі нічого не витрачають. З дизельними різниця трохи менше, але їх мінуси – вібрація, запах, неякісне паливо і, звичайно, забруднення навколишнього середовища. Кількість дизельних машин буде зменшуватися. Щороку кількість машин подвоюється.

lr.png

– Коли повернулися перші інвестиції?

– Термін окупності зарядної станції 3,5 року. Це не швидкі гроші, але це більш прибутково, ніж інвестиції, наприклад, в квартири.

Всім потрібно – ніхто не робить


– У компаній, які управляють мережею АЗС, напевно, більше шансів побудувати такий бізнес?

– Так, але не в українській моделі. У нас не будують бізнес АЗК на перспективу. Заправки працюють на кредитних грошах – не дивлячись на те, що нам здається, що вони заробляють багато – у них складна логістика і невелика маржа. Ми працюємо з ними як партнери, щоб вони спробували і побачили, що так, зарядка електромобілів – це цікаво, перспективно. Але наш досвід спілкування з усіма великими мережами каже, що ніхто з них на даний момент купувати обладнання не збирається. 

– На яких умовах з ними співпрацюєте?

– Орендуємо частину площі на АЗК. Там повністю створюється наш комплекс, на якому клієнти заряджаються через додаток GreenSpot. АЗС ніяк не залучені в цей процес. Вони дають клаптик землі, на якому ми організовуємо послугу. Вони малими засобами вирішують проблему відсутнього сервісу. 

– Де працюють ваші станції?

– На заправних комплексах: наприклад, ОККО і Socar. У розважальних і торговельних центрах. Ми намагаємося створювати точки зарядки в тих місцях, куди люди їдуть по своїм справам, а не спеціально машину заряджати. 

– Як швидко відкривали станції?

– Практично 10 наших станцій відкрилися протягом 3-4 місяців. Цьому передувала велика робота з пошуку локацій: у нас є певні вимоги щодо потужності електроенергії. А таких місць не так багато. Зараз у нас 11 локацій з 20 станціями, з них 9 – високошвидкісні. 

– Які точки працюють найкраще?

– На паркінгу Billa на Позняках, поруч з McDonald’s і ТЦ Алладін. Ще одна така точка працює на Бажана – біля торгового центру Аркадія (метро Осокорки). І третя за прибутковістю точка знаходиться на Леся Курбаса, на АЗК ОККО. Їх популярність складається з декількох чинників: це щільний автомобільний потік і вакуум по місцях швидкої зарядки в цьому районі. 

IMG_5694.jpg

– Що ще важливо враховувати при виборі місця під станцію?

– Наш німецький партнер надав нам систему оцінки локацій: по ній оцінюється ряд параметрів. Один з них – станція повинна знаходитися в зоні прямої видимості. Це зрозуміло: якщо людина станцію не бачить, то йому складно її знайти. Ця місця з великим трафіком, де клієнту буде чим зайняти себе на час заправки.

Self-checkout на чолі


– Персонал для станції взагалі не потрібен?

– У нас працює цілодобова служба підтримки, куди клієнти телефонують для вирішення стандартних запитань. Ми зіткнулися з тим, що ринок специфічний: часто люди приїжджають на машинах, перероблених в гаражах, битих і завезених з-за кордону. Зарядна станція – «розумна» – якщо в машині щось не так, є якісь технічні невідповідності, і це загрожує небезпекою загоряння – вона просто не буде заряджати машину. 

– У чому унікальність вашої пропозиції?

– Ми займаємося наданням послуги, і забезпечуємо весь софт, самі розробляли програмне забезпечення. У нас є кілька напрямків:

Перше – софт для роботи станції: вона сама включається, управляється, діагностується, вимикається. Якщо відбувається збій на станції, наш інженер в офісі аналізує його і вирішує проблему з офісу і перезавантажує її. Фізично ми їдемо туди, якщо потрібно щось зробити руками, замінити якісь деталі.
Друге – додаток для клієнтів, який дозволяє їм користуватися станцією за допомогою смартфону, реєструватися в програмі, оплачувати, заправлятися. Додаток клієнта дозволяє відстежити історію всіх заправок.
Третє - є продукт для корпоративних клієнтів: веб-інтерфейс, де можна побачити інфо за всіма своїми машинам по всіх параметрах.

Ми створюємо мережу під єдиним брендом, яка повинна мати одну цінову політику, активно розвиватися, в тому числі і за рахунок інвесторів.

– Як відбувається оплата?

– У нас працює своє платіжне рішення на базі LiqPay. Ми працюємо тільки по безналу. Кеш в цій бізнес-моделі складно здійснити, та й він не потрібен. У власників електромобілів є смартфони і їм зручніше всюди оплатити по безналу. 

– Як працює додаток?

– Воно показує найближчі станції. Можна вибрати будь-яку, по ній є вся інформація про станції, типі зарядки та інші дані. До аккаунту можна прив’язати будь-яку безконтактну картку. Якщо смартфон сів, тоді можна скористатися картою. 

–  Служба підтримки – ваш власний call-центр?

– Спочатку у нас сидів інженер з телефоном і на кожне звернення ми відповідали особисто, тому що хотіли зрозуміти, які проблеми виникають у людей. Часто цей зворотній зв’язок приводив до того, що ми вносили корективи. По call-центру трохи менше півроку тому почали співпрацювати з компанією, у якої є великий досвід роботи з автомобільними компаніями.

Тонкий розрахунок


– Який оборот станції в місяць?

– Валовий оборот однієї станції в районі 60 000 грн. Звідси потрібно ще відняти вартість спожитої електроенергії. 

– Вартість франшизи і роялті?

– Роялті становить 20%. У нас в країні люди не дуже люблять платити за інтелектуальну власність, а розробка дуже дорога. Щоб ПО працювало, окупалося і розвивалося, роялті містить частину плати за оренду програмного забезпечення, і воно ж закриває всю операційну діяльність: надання послуги, робота бек-офісу і інше. Людина, інвестуючи в станцію, отримує повністю автономний бізнес, за яким можна стежити онлайн. 

– Так все ж таки, за мінусом витрат, скільки інвестор отримує зі станції в місяць на руки?

– У районі 20 000 грн. 

– А скільки потрібно інвестувати в проект?

– Вартість франшизи з обладнанням становить 40 000 євро. 

– І при 20 000 в місяць можна окупити інвестиції за три роки?

– З урахуванням прогнозованого зростання споживання – так. Ми це бачимо і по динаміці 2018 року. У нас зараз 120 авто є постійними клієнтами і їх кількість буде зростати. 

– Де купуєте обладнання?

– Виробництво знаходиться в Іспанії, а постачальник – в Німеччині. Це найновіше обладнання, яке 100% не застаріє в найближчі п’ять років, навіть незважаючи на зростання потужностей автомобілів. 

– Яка кількість корпоративних клієнтів і хто вони?

– Перший час ми не розраховували на корпоративний сегмент, вже пізніше дізналися про службу таксі OXY.  
Близько 82% обороту формують корпоративні клієнти. Через 3-4 роки це співвідношення змінюватиметься і частка приватних зростатиме.

Grishka-3.-Billa-parking-9.jpg

Час для ривка


– Які плани щодо розвитку?

– З регіонами непроста ситуація: мало станцій, тому що мало автомобілів і навпаки. Зараз кількість автомобілів там все-таки зростає, але люди заряджають їх, в основному, вдома. 

У нас першочергові плани – покрити Київ, але для цього нашу мережу потрібно збільшувати в рази. А далі вже є сенс йти в інші міста-мільйонники, плюс міста, які дозволяють вибудувати ланцюжок від кордону з західними станціями до моря – така «артерія» буде проходити через всю країну.

– Чи співпрацюєте ви з іншими операторами і створюєте якісь загальні карти заправок?

– Ми спілкуємося з усіма, ринок тісний. Цінова політика у всіх приблизно однакова, тому що прив’язана до схожих параметрів. Але нашим клієнтам ми не гарантуємо якість обладнання і програмного забезпечення на інших заправках, тому не ризикуємо створювати таку карту. З будь-яким західним партнером – можемо. 

– Як інвестори працюють з вами – хто шукає локації, яку допомогу надаєте?

– Ми розуміємо, що інвестори в цій темі можуть досконально не розбиратися, тому вирішили, що вони будуть купувати вже успішні точки існуючої мережі, а ми будемо вибудовувати її далі. Вони можуть вибрати будь-яку з наших локацій. Людина бачить історію, а не купує «кота в мішку». 

– Нові станції самостійно будете відкривати або теж із залученням партнерів?

– Нам потрібно рости за ринком: якщо він подвоюється, то і інфраструктура теж також повинна зростати. Для цього в нашій країні немає іншого дієвого інструменту, крім франшизи.

Франшиза Blitz: https://franchisegroup.com.ua/catalog-franchise/services/blitz/Джерело: https://rau.ua/uk/personalii/osnovateli-blitz/

Назад

Бажаєте отримувати свіжі новини?

Відправте нам свою електронну адресу